Tak im dopomóż Bóg. 79 proc. posłów poprosiło o pomoc Najwyższego

Nieobowiązkowe „Tak mi dopomóż Bóg” dodało do uroczystego „Ślubuję” 361 nowych deputowanych, czyli 79 proc. nowych posłów i posłanek. W tym cały PiS i Konfederacja oraz prawie wszyscy z PSL. Bez Boga poradzi sobie pozostałych 97: jednogłośna Lewica, zaledwie 46 z PO i 2 z PSL. Świeckie ślubowanie złożyło 36 proc. posłanek i tylko 15 proc. posłów.

„My, Naród Polski – wszyscy obywatele Rzeczypospolitej, zarówno wierzący w Boga będącego źródłem prawdy, sprawiedliwości, dobra i piękna, jak i nie podzielający tej wiary, a te uniwersalne wartości wywodzący z innych źródeł, […] ustanawiamy Konstytucję Rzeczypospolitej Polskiej” – czytamy w preambule Konstytucji RP z 1997 roku.

Zgodnie z art. 104 § 2 ustawy zasadniczej podczas uroczystego ślubowania deputowani mogą wypowiedzieć zdanie „Tak mi dopomóż Bóg”. Ale nie muszą. Robią to jednak chętnie, choć rzadziej niż cztery lata temu.

We wtorek 12 listopada 2019 Boga w ślubowaniu dodało 361, czyli 79 proc. obecnych na sali posłów i posłanek. Na zwykłym „ślubuję” poprzestało 97. W 2015 roku, gdy do Sejmu nie weszło żadne lewicowe ugrupowanie, o Bogu nie wspomniało zaledwie 27.

Kobiety bardziej świeckie

Interesująca jest różnica genderowa. Wśród deputowanych, którzy postawili na świeckie ślubowanie, dominowały kobiety. Świeckie ślubowanie złożyło 47 kobiet, czyli prawie połowa wszystkich 97 „świeckich” posłów. Przypomnijmy, że kobiety stanowią zaledwie 28 proc. deputowanych Sejmu IX kadencji.

Ta różnica wiąże się ze znacznie większym udziałem kobiet w formacjach bardziej na lewo polskiej sceny politycznej (Lewica i KO), niż na prawo (PSL, PiS i Konfederacja). Skład konfederatów jest czysto męski.
Konstytucja i socjalizm

Deputowani niejednokrotnie wykorzystywali moment ślubowania, by zademonstrować swoje poglądy także w inny sposób. Posłanka KO Magdalena Filiks ślubowała w koszulce „Konstytucja” i z konstytucją w ręku.

Posłanka Lewicy Anita Sowińska rozwinęła nad głową konstytucyjny szalik.

Poseł Lewicy (Razem) Maciej Konieczny uniósł do góry zaciśniętą pięść, by zademonstrować „wierność wartościom socjalistycznym”.

Konfederacja i PiS murem za Bogiem

Bez wyjątku „Boga” do ślubowania dodali posłowie i posłanki PiS oraz wszyscy wybrani przedstawiciele Konfederacji.

Niektórzy postanowili nie ograniczać się jednak do suchego „tak mi dopomóż Bóg”.

Posłanka PiS Anna Siarkowska i poseł Konfederacji Grzegorz Braun rozwinęli tę myśl, dodając „Tak mi dopomóż Panie Boże wszechmogący, w Trójcy jedyny i wszyscy święci”.

Takiej formuły Konstytucja co prawda nie przewiduje, ale wątpliwe, by ktokolwiek wytknął to szczególnie bogobojnej dwójce.

Trzydzieścioro członków Koalicji Polskiej PSL i Kukiz’15 również niemal jednogłośnie zawierzyło się Bogu. Wyjątkami byli Urszula Pasławska z PSL i Jacek Protasiewicz z Unii Europejskich Demokratów.

„Boga” do ślubowania nie dodał ani jeden z 49 posłów i posłanek koalicji lewicowej. W jej skład wchodzą przedstawiciele SLD, Razem i Wiosny.

Podzielona KO

Największe podziały widoczne były w Koalicji Obywatelskiej. W KO 65 proc., czyli 86 ze 133 obecnych na sali sejmowej posłów i posłanek postanowiło zwrócić się o pomoc do siły wyższej. Zwyczajne „ślubuję” wypowiedziało 46 z nich, czyli 35 proc.

W całym klubie KO bez boskiej pomocy obejdą się:

 1. Katarzyna Lubnauer
 2. Barbara Nowacka
 3. Iwona Śledzińska-Katarasińska
 4. Małgorzata Tracz
 5. Paweł Olszewski
 6. Kamila Gasiuk-Pihowicz
 7. Mirosława Nykiel
 8. Barbara Dolniak
 9. Marcin Kierwiński
 10. Agnieszka Pomaska
 11. Monika Wielichowska
 12. Jarosław Wałęsa
 13. Jagna Marczułajtis-Walczak
 14. Dorota Niedziela
 15. Joanna Kluzik-Rostkowska
 16. Joanna Mucha
 17. Arkadiusz Marchewka
 18. Maria Janyska
 19. Monika Rosa
 20. Adam Szłapka
 21. Killion Munyama
 22. Tomasz Kostuś
 23. Paulina Hennig-Kloska
 24. Katarzyna Piekarska
 25. Dariusz Joński
 26. Grzegorz Napieralski
 27. Arkadiusz Myrcha
 28. Marek Hok
 29. Bartłomiej Sienkiewicz
 30. Tadeusz Zwiefka
 31. Małgorzata Chmiel
 32. Marta Golbik
 33. Krzysztof Mieszkowski
 34. Witold Zembaczyński
 35. Riad Haidar
 36. Anna Wasilewska
 37. Katarzyna Osos
 38. Jerzy Hardie-Douglas
 39. Joanna Jaśkowiak
 40. Magdalena Filiks
 41. Paweł Papke
 42. Maciej Lasek
 43. Franciszek Sterczewski
 44. Tomasz Aniśko
 45. Urszula Zielińska
 46. Klaudia Jachira

Maria Pankowska
OKO.PRESS

Komentarze