Trzej franciszkanie: św. Maksymilian Kolbe, o. Justyn Figas i o. Łucjan Królikowski są bohaterami najnowszej książki Zofii i Kazimierza Braunów „Dobrzy księża. Kapłani w naszym życiu”, wydanej przez Wydawnictwo Bernardinum w Pelplinie.

„To byli dobrzy księża. Święci księża” – piszą autorzy w prezentacji. „Dwóch z nich już zostało wyniesionych na ołtarze” – dodają. „Jest z nami bardzo wielu im podobnych, tylko my jeszcze o tym nie wiemy, nie zetknęliśmy się z nimi, nie zobaczyliśmy ich przy ołtarzu, w telewizji, czy internecie, nie dotarła do nas ich nauka” – stwierdzają państwo Braunowie.

„Większość księży, o których piszemy znaliśmy osobiście. Chcemy dać o nich świadectwo” – podkreślają autorzy. „Ta książka jest zapisem obecności dobrych kapłanów w naszym życiu. Różne były ich charyzmaty i otrzymaliśmy od nich różnorakie dary duchowe. Dzielimy się tymi darami z czytelnikami” – zwierzają się Braunowie.

Książka przypomina sylwetki, życie, modlitwę, pracę i duszpasterską posługę dwunastu kapłanów, których większość autorzy znali osobiście, a z kilkoma z nich koleje życia związały ich szczególnie blisko.

Wśród kapłanów tych są trzej franciszkanie: św. Maksymilian Kolbe, o. Justyn Figas i o. Łucjan Królikowski. Poza nimi czytelnik znajdzie też rozdział o błogosławionym (wkrótce świętym) Karolu Wojtyle, Janie Pawle II.

Inni „dobrzy księża”, o których piszą autorzy to m.in. ks. Aleksander Fedorowicz z Izabelina i ks. Tadeusz Fedorowicz z Lasek, ks. Andrzej Glibowski ” dobry proboszcz, ks. Piotr Oborski ” męczennik tajemnicy spowiedzi zamordowany przez komunistów, ks. Edmund Boniewicz ” apostoł Miłosierdzia Bożego, o. Innocenty Buba ” kapelan partyzantów i uczony; a także wybitni duszpasterze emigracji polskiej ” ks. Jan Pitass i ks. Franciszek Cegiełka.

Autorzy nie ustają w przypominaniu św. Maksymiliana, a także innych „dobrych księży”, co wydaje się bardzo ważne i potrzebne zwłaszcza w obecnym czasie, gdy tyle pisze się i mówi o „złych księżach”.

Zofia Reklewska-Braun jest pisarką, teatrologiem, pedagogiem, dziennikarką. Publikuje po polsku i po angielsku. Jej książka wspomnieniowa „Urodziłam się pomiędzy…” stała się bestsellerem.

Główną dziedziną twórczości Kazimierza Brauna jest reżyseria teatralna. Reżyserował, wykładał i publikował w Polsce, a następnie w Stanach Zjednoczonych, od czasu wyrzucenia go z pracy w stanie wojennym w latach 1980.

Zofia Reklewska i Kazimierz Braun zawarli związek małżeński w 1962 r. Mają troje dzieci – Monikę, Grzegorza i Justynę oraz pięć wnuczek – Annę, Joannę, Anielę, Zofię i Elżbietę. Napisali wspólnie studium z historii teatru, Teofil Trzciński, oraz książkę o historii polskiej emigracji w USA, „Bracia Adamowicze. Emigranci – lotnicy, pierwsi polscy zdobywcy Północnego Atlantyku”.

red.

Książkę „Dobrzy księża” można kupić TUTAJ

Polecamy także recenzję książki „Dobrzy księża” autorstwa Juliusza Gałkowskiego z Miesięcznika ‚Egzorcysta’:http://ksd.media.pl/publikacje/1717-dobrzy-ksieza-recenzja-miesiecznika-egzorcysta

Komentarze